Nikola Tesla 1856.-1943.
istaknuti hrvatsko-američki znanstvenik

Teslini predci

Darko Žubrinić, 2015.

Teslini predci potječu iz ličkoga mjesta Raduča, smještnom na pola puta od Gospića do Gračaca. Njihovo ranije prezime bilo je Draginić, a prema [Pavičiću], Draginići su u Liku doselili iz Ledenica (lijepog sela kraj istoimene znamenite utvrde koja se spominje još u Vinodolskom zakoniku iz 1288., smještenom između Novog Vinodolskog i Klenovice). U Lici se spominju kao uskoci. I danas u Ledenicama postoje obitelji s prezimenom Draginić (vidi [Petešić, str. 13]).

Teslin djed po ocu bio je vojnik u Napoleonovoj vojsci za vrijeme Napoleonove okupacije 1809.-1813. I Teslin otac Milutin najprije je krenuo u vojnike, ali se uskoro predomislio i postao pravoslavni svećenik (ili, kako se tada govorilo za pravoslavne: grčko-istočni, nesjedinjeni). Otac Milutin je žarko želio da mu sin Nikola također bude svećenik, ali je malog Nikolu životni put odveo sasvim drugim putem. U tome je presudnu ulogu imao Martin Sekulić, Teslin profesor na gimnaziji u Rakovici (tj. u Karlovcu).

Đuka Mandić, majka Nikole Tesle, rodom je iz Tomingaja iz Gračaca. Po njezinoj majci (tj. Nikolinoj baki s majčine strane), obitelj Mandić vuče podrijetlo od ličke obitelji Budisavljević.

Majka Teslina oca Milutina bila je rodom iz obitelji Kalinić, također iz ličkoga mjesta Raduča.

Nikola Tesla 1856.-1943., istaknuti hrvatsko-američki znanstvenik

Prof.dr. Vladimir Muljević u predgovoru knjige [Nikola Tesla: istrživač, izumitelj, genij] piše ovo:

Kada se o Nikoli Tesli govori i piše, uvijek se počinje sa selom Smiljanom. Njegova obitelj međutim nije iz Smiljana, nego iz drugog dijela Like pa i dalje. U podatcima o svim obiteljima koje su prije više stotina godina živjele u svim dijelovima Like nigdje nije pronađeno prezime Tesla. Bio je to nadimak jednog od Teslinih predaka, koji se zapravo prezivao Draganić, a bio je doseljenik vjerojatno iz Ledenica. Priženio se u obitelj prote Mandića, pa je tako nastala lička obitelj Tesla.

Prema Ljubici Štefan, Nikola Tesla je u svojem dnevniku zapisao ovo:

Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prapreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (turska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota.


Literatura

Nikola Tesla: My Inventions, the Electrical Experimenter magazine, USA, 1919

Ćirili Petešić: Genij s našeg kamenjara / Život i djelo Nikole Tesle, Školske novine, Zagreb, 1977. (knjižica je imala 7 izdanja, a prvo izdanje tiskano je u 10,000 primjeraka; informacija ljubaznošću prof.dr. Ante Bežena)

Vladimir Muljević, Nikola Tesla, slavni izumitelj, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb, 2000.

Vladimir Muljević: Martin Sekulić (1833-1905), Elektrotehnika br. 5, 1973, str. 331-338.

Vladimir Muljević: Život i djelo Nikole Tesle / The life and work of Nikola Tesla, Energija, 55 br. 2 (2006), str. 218-235.

Tatjana Holjevac (ur.): Tesla u Zagrebu 24. svibnja 1892., Gradska skupština grada Zagreba, 2006., ISBN 953-9604-6-4

Vladimir Njegovan: Nikola Tesla 1856.-1956., Prosvjeta, Zagreb, 1956.

Juraj Lončarić (ur.): Nikola Tesla: istraživač, izumitelj, genij, Školska knjiga, Zagreb, 2006., ISBN 953-0-61467-5

Stjepan Pavičić: Seobe i naselja u Lici, Zbornik za narodni život i običaje Južnih Slavena. Knj. 41., Zagreb 1962.


Stanislav Južnič: Nikola Tesla študira kemijo (ob 70-letnici smrti), Acta chimica slovenica, vol 60 no 2 (2003), 46-55.


Tanja Rudež, Vladimir Muljević, Tomislav Petković, Vladimir Paar, Darko Androić: Nikola Tesla: istraživač, izumitelj, genij, Školska knjiga, Zagreb, 2006., ISBN 953-0-61467-5

Hrvatska Wikipedia: Nikola Tesla



U svijetu je već davno prihvaćena činjenica da je Nikola Tesla (1856.-1943.) otac moderne elektroindustrije. Međutim manje je poznata, iako također već davno prihvaćena činjenica, da je Antun Lučić (1855.-1921.) otac moderne naftne industrije. Pogledajte zašto:

Antun Lučić - Anthony F. Lucas - the father of petroleum engineering

Još par bisera:

Jacob Jake Matijevic 1947-2012 NASA engineer of Croatian origin father of Curiosity rover on Mars

Erazmo Ben Ticac Croatian leading planner of Savannah nuclear ship 1959



Zahvale


Zahvaljujem g. Nikoli Piasevoliju na darovanoj knjižici o Nikoli Tesli koju je napisao njegov ujak Ćiril Petešić. Zahvaljujem gđi. Mariji Kovačević (FER) na ljubeznoj pomoći oko pronalaženja dodatnih podataka o Teslinom spomeniku koji je izradio hrvatski kipar i medaljar Emil Bohutinski. Zahvaljujem i prof.dr. Zvonku Benčiću (FER) i mr.sc. Marijanu Ožaniću na korisnim savjetima i poticajima. Dr. Dragi Štambuku zahvaljujem na fotografijama poštanske marke objavljene u Brazilu. Zahvaljujem pok. profesorima Vladimiru Muljeviću i Vatroslavu Lopašiću s FER-a na razgovorima o Nikoli Tesli.




Croatian Science

Croatia, An Overview of Its History, Culture and Science