Albert Einstein APEL MEĐUNARODNOJ LIGI ZA LJUDSKA PRAVA125, AVENUE DE WAGRAM, PARIZ
Mnogopoštovani prijatelji!
Mi ne možemo propustiti, a da Međunarodnu ligu za ljudska prava ne upozorima na događaje, koji su dne 18. veljače o.g. [1931.] doveli do umorstva hrvatskoga učenjaka dr. Milana Šufflaya. Kada je ovaj učenjak spomenutoga dana išao kući, bio je u Zagrebu na cesti iza leđa napadnut i, prema našem izvještaju, željeznom motkom umoren. Slijedećega dana on je ovim težkim ozljedama podlegao i dne 22. veljače je na Mirogoju pokopan uz hrvatske mučenike. Profesor Milan Šufflay bio je poznat po svojim brojnim znanstvenim djelima i radnjama. Zagrebačke novine nisu međutim smjele izvješćivati o djelovanju ovoga učenjaka, čak je i osmrtnica zaplijenjena, a brzojavne sažalnice nisu smjele biti odpremane. Nije bilo dozvoljeno objaviti vrijeme pogreba, a zabranjeno je bilo izvjestiti žalobnu zastavu na zgradi Sveučilišta. Školsku mladež, koja je prisustvovala sprovodu, policajne vlasti izagnaše iz Zagreba, a hrvatske narodne trobojnice, kojima su bili vijenci urešeni, odstraniše. Ime ubojice, Branko Zwerger, bilo je poznato. Poznata je bila i organizacija kojoj je ubojica pripadao ("Mlada Jugoslavija"). Poznato je bilo da je umorstvo dogovoreno u noći od 11. do 12. veljače u stanu zapovjednika grada generala Belimarkovića. Kod toga dogovora sudjelovali su članovi organizacije "Mlade Jugoslavije" Brkić, Godler, Marčec i ubojica Zwerger. Zagrebačka policija unatoč tome službeno objavljuje dne 19. veljače dne 19. veljače da je počinitelj nepoznat. Ubojstvu profesora Šufflaya prethodile su sljedeće činjenice:
Delegacija Hrvatskoga narodnoga zastupstva još je dne 25. siječnja 1930. predala Ligi naroda u Ženevi memorandum, koji je istodobno odaslan vladama i organizacijama svih kulturnih država, upozoravajući na stanje u Hrvatskoj. Ovim se memorandumom pred cijelim čovječanstvom diže obtužba protiv absolutističke vladavine kralja Srbije kao i protiv užasa i strahota, što ih vladavina nad hrvatskim narodom počinja. Kako činjenice dokazuju, ove su strahote od onoga doba samo još veće. S obzirom na ovo strašno stanje mi vas molimo, da Međunarodna liga za ljudska prava poduzme sve da se ovoj bezkrajnoj nasilnoj vladavini stane na kraj. Ne smije se trpiti da se umorstvo upotrebljava kao sredsto za postizavanje političkih ciljeva. Ne smije se trpijeti da se ubojice veličaju kao narodni junaci. Držimo da je samo po sebi dužnost Međunarodne lige za ljudska prava da apelira na sve one koji cijene slobodu i ljudska prava naroda, da se proti strahovladi koja gospoduje u Hrvatskoj, digne najsvečaniji protest. Sve zemlje, naročito Francuzka, Njemačka, Poljska, Austrija, gdje postoje grane Međunarodne lige za ljudska prava, imadu dužnost da se postave kao štit pred ovaj mali miroljubivi prosvjećeni narod. Mi očekujemo vašu odluku i pozdravljamo vas. Njemačka liga za ljudska prava. Albert Einstein Travanj 1931., Berlin
| |
Izvor: | Darko Sagrak: Dr. Milan Šufflay, hrvatski aristokrat duha, Hrvatska uzdanica, Zagreb, Hrvatska, 1998. ISBN 953-96514-0-9 ("Darko Sagrak") Prve tri fotografije su iz privatne zbirke g. Darka Sagraka (pod zaštitom), objavljene u knjizi Darko Sagrak, Musa Ahmeti (editori): Dr. Milan pl. Sufflay, I, II, Izabrani eseji i clanci, Nakladnik Darko Sagrak, Zagreb 1999. Zahvaljujem g. Darku Sagraku na dopuštenju da se ove fotografije objave na ovom webu.
|
Važna primjedba: | U originalnom hrvatskom prijepisu pisma
kao ime ubojice stoji ime Nikole Jukića, koje je g. Sagrak u svojoj knjizi
prenio kao Branko Zwerger. Naime to je posve sigurno njegovo ime,
jer to znamo iz zagrebačkih arhiva (osobna informacija g. Sagraka). čini
se da je u originalnom pismu Einsteina i Manna prezime promijenjeno u Jukić
zbog toga jer autori apela žive u Njemačkoj, pa im se vjerojatno čini "nezgodnim"
da je prezime ubojice njemačko, a i nevažnim s obzirom na svrhu apela.
Related links:
Back to Croatia - an overview of its History, Culture and Science
|