Kratka povijest

U [VV] nalazimo osnovni podatak o osnutku današnjeg Zavoda za primijenjenu matematiku (ZPM) Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) koji glasi:

"Zavod je osnovan Naredbom kraljevskog povjereništva za prosvjetu i vjere od 11. listopada 1919. g. br. 35687". U društvu sa Zavodom za geodeziju, Zavodom za mineralogiju i geologiju te Zavodom za anorgansku i analitičku kemiju spada u prvu grupu znanstveno nastavnih jedinica na Kraljevskoj tehničkoj visokoj školi u Zagrebu, koja je također osnovana 1919. godine.

Svrha Zavoda je da:

  • unaprijedi i usavrši znanje slušača;
  • podupire naučni rad drugih Zavoda u Kraljevskoj tehničkoj visokoj školi preuzimajući prema potrebi izradjivanje njima nužnih računa;
  • da služi naučnom istraživanju predstojnika i ostalog zavodskog osoblja, kao i naprednijih slušača, koji se žele usavršiti u matematici, posebice u njenim primijenjenim granama;
  • da onim slušačima Kr. tehničke visoke škole, koji se spremaju za učiteljstvo u višim tehničkim i trgovačkim školama ili za srednjoškolsko učiteljstvo pruži ona naučna pomagala i one pobude i poticaje, koji se na sveučilištima dobivaju u matematičkim seminarima i proseminarima."

Eto kako to i danas jednako dobro i lijepo zvuči. Zavod je prema jednom navodu u [VV] imao i svoj statut, koji nisam nikada vidio.

Zavod je započeo djelovati u Kraljevskoj tehničkoj visokoj školi (KTVš). Ime krovne ustanove se tokom vremena mijenjalo. Od 31. kolovoza 1926. g. pripada Tehničkom fakultetu (TF) što je trajalo do 1. srpnja 1956. g. kada je TF fakultet podijeljen na četiri fakulteta: Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet (AGG), Elektrotehnički fakultet (ETF), Kemijsko-prehrambeno-rudarski fakultet (KPR) i Strojarsko-brodogradjevni fakultet (SBF). Zavod je tom podjelom pridijeljen Elektrotehničkom fakultetu. ETF je 1994. g. promijenio ime u Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER). U novoj administrativnoj organizaciji ETF-a, počevši od 1958. g., Zavodu su administrativno pripadali i nastavnici mehanike, nacrtne geometrije i stranih jezika, koji su gotovo svi bili honorarni nastavnici. Nematematički predmeti su se tokom vremena prestali predavati ili su nužni sadržaji uključeni u druge stručne predmete. Pojavom računalnih strojeva u Zavodu su se od 1968. g. razvijali i predavali "računarski" predmeti.

U vrijeme gradnje zgrada ETF-a (1959.-1965.) u Unskoj ulici, u svijetu su postojali i bili u upotrebi računalni strojevi. Odbor za gradnju je predvidio njihov dolazak na fakultet. Kako se tu radi o "računanju", prirodno je bilo da se to "buduće" priključi ZPM-u. Tako je u nacrtima, sjeverozapadni dio drugog kata C zgrade, projektiranog za ZPM, imao oznaku "mozak" i bio predvidjen za te tada još nejasne buduće potrebe. Prvi računalni stroj IBM 1130 je došao 1968. godine, a s njime i potreba educiranja studenata i nastavnika u korištenju računalnih strojeva. Prvi računarski predmet predavao se 1968. g. i zvao se "Elektronička računala". Time je u Zavod postupno uvedena grupa računarskih predmeta a s njom i nastavnici, koji su djelovali u Zavodu do osnutka Zavoda za primijenjeno računarstvo 19. listopada 2005. g. kojemu su pripali nastavnici računarskih predmeta. Svi nastavnici računarskih predmeta, osim Alfreda Žepića, bili su diplomirani inženjeri elektrotehnike i računarski predmeti su smatrani elektrotehničkim predmetima.

Zavod je na početku bio smješten u zgradi na Rooseveltovom trgu br. 6. U jesen 1939. g. dovršena je nova zgrada TF-a u Kačićevoj 26 u koju je Zavod preselio 1942. g. Tamo je, na kraju svog boravka, raspolagao sa četiri prostorije, pri čemu je jedna bila zavodska knjižnica i ured predstojnika Zavoda. Dovršetkom C-zgrade ETF-a, u Unskoj 3, preselio je 1963. g. u istu na 2. kat. Izgradnjom D-zgrade ETF-a preselio je u istu 5. listopada 1989. g. Prilikom projektiranja D-zgrade bilo je dogovoreno da se nastavnici računarskih predmeta pridruže Zavodu za elektroniku. D-zgrada je realizirana prema planovima, ali dogovor nije realiziran. Stoga je ZPM, nakon preseljenja u D-zgradu bio dislociran i raspolagao sa sjeverozapadnim krilima prvog i trečeg kata D-zgrade. To je trajalo do osnutka Zavoda za primijenjeno računarstvo (ZPR) kada je ZPM-u pripao dio na 1. katu, a ZPR-u dio na 3. katu. Bila je to dioba bez diobenih poslova. Današnjem Zavodu za primijenjenu matematiku pripadaju samo nastavnici

Ako prelistavamo stranice [SZ1], onda u periodu do 1960. g., u popisima članova ZPM-a nalazimo i imena nastavnika matematike koji su podjelom TF-a pripali drugim fakultetima. Evo kako je to bilo. ETF se kod podjele TF-a 1956. g. obvezao da vodi brigu o nastavi matematike i na ostalim novoosnovanim fakultetima. To je kod projektiranja C zgrade ETF-a i planirano, no ti nastavnici nisu nikada došli u te urede. Tako je četiri ureda koristio Institut za matematiku Sveučilišta u Zagrebu, koji je osnovan 1961. g. i ukinut 1974. g. U te urede su poslije dolazili nastavnici računarskih predmeta. Kratko, nastavne potrebe su na svim fakultetima brzo rasle, pa su novoosnovani fakulteti počeli zapošljavati nove nastavnike za matematiku, koji su smatrani članovima Zavoda. U vremenu od podjele TF-a 1956. g., pa do, recimo, 1960. g. svi zajedno smo i predstavljali cjelinu, jer se glavnina nastave matematike još uvijek izvodila u zgradi TF-a u Kačićevoj 26, pa smo se tamo često sretali. Nastava je postupno selila u nove zgrade, prirodno tome, i pripadni nastavnici, gdje su osnovani kabineti i katedre za matematiku. Tako je npr. već 1958. g. osnovana Katedra za matematiku na SBF-u. Može se smatrati da je taj proces završio 1960. g., pa je time i obveza Zavoda, preuzeta diobom TF-a, tiho prestala. Kako to izgleda danas i kako se zovu znanstveno nastavne jedinice u kojima djeluju nastavnici matematika? Danas imamo dvanaest fakulteta koji su potomci Tehničkog fakulteta Zagreb. Abecednim redom imamo:

  • Arhitektonski fakultet Zagreb - Katedra za arhitektonske konstrukcije i fiziku zgrada;
  • Fakultet elektrotehnike i računarstva - Zavod za primijenjenu matematiku;
  • Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Zagreb - Zavod za matematiku;
  • Fakultet prometnih znanosti - Katedra za primijenjenu matematiku i statistiku,
  • Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb - Katedra za matematiku;
  • Geodetski fakultet Zagreb - Katedra za matematiku unutar Zavoda za geomatiku;
  • Geotehniški fakultet Varaždin - Zavod za opće znanosti;
  • Građevinski fakultet Zagreb - Zavod za matematiku;
  • Metalurški fakultet Sisak - Katedra za matematiku i informatiku unutar Zavoda za fizičku metalurgiju;
  • Prehrambeno-biotehnološki fakultet Zagreb - Kabinet za matematiku unutar Zavoda za procesno inženjerstvo;
  • Rudarsko-geološko-naftni fakultet Zagreb - Zavod za matematiku, informatiku i nacrtnu geometriju;
  • Tekstilno-tehnološki fakultet Zagreb - Zavod za temeljne prirodne i tehničke znanosti.

Zavod je na početku imao dvije Profesorske stolice (katedre) (njem. der Lehrstuhl, der Katheder; engl. Chair, desk, rostrum), 1. Stolicu i 2. Stolicu, što je pojam vezan uz pojedinog profesora. Stoga je imao i dvije knjižnice, koje su 1963. g., kod preseljenja u novu C-zgradu ETF-a, spojene u jednu, koja danas ima oko 4000 naslova.

Od 1956. g. Zavod ima i administrativnu osobu čija imena su: Vera Šerbetić, Zdenka Komerički, Svjetlana Šebalj, Štefica Šimatović, Ines Richter, Roza Krot, Sonja Majstorović.


Zavod za primijenjenu matematiku, Ivan Ivanšić