16 velikana hrvatskog prirodoslovlja

SPIRIDION BRUSINA
ZOOLOG I PALEONTOLOG

Josip Balabanić

Spiridion Brusina jedan je od najpoznatijih hrvatskih prirodoslovaca 19. stoljeća. Više od trideset godina radio je u muzeju. Od 1868. god. kao pristav, od 1876. kao utemeljitelj i ravnatelj Hrvatskoga narodnog zoološkog muzeja. Bio je i prvi sveučilišni profesor na katedri za zoologiju novoga zagrebačkog Sveučilišta (1876-1901), inicijator osnutka i jedan od osnivača Hrvatskoga naravoslovnog družtva (1885), pokretač i prvi urednik njegova Glasnika, utemeljitelj i velikim dijelom tvorac bogate i vrlo vrijedne visoko stručne i znanstvene knjižnice današnjega Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja, pisac prvih prirodoznanstvenih bibliografija u Hrvata. Svojim organizatorskim sposobnostima mnogo je učinio osobito za napredak bioloških znanosti i njihovo povezivanje sa svijetom. Svojim pak uže stručnim i znanstvenoistraživačkim radom u području ornitologije, ihtiologije, malakologije i mamalogije stekao je velike zasluge u domovini, a svojim temeljitim istraživanjima faune neogenskih mekušaca Hrvatske i jugoistočne Europe postao je veoma poznat i u svijetu. Jedan je od klasičnih autora koji se i danas citira.

Rođen u Zadru 11. prosinca 1845. od oca Jurja (Giorgio, Gjuro), učitelja, i majke Josipe rođ. Degan. Bio je sedmo od petnaestero njihove djece. Djed mu Ivan doselio se početkom 19. stoljeća iz Palmanove (Furlanija) u Zadar. Bio je trgovac, a oženio se Katarinom Radišić, iz benkovačke trgovačke obitelji. Živeći u Zadru, kako će Brusina potkraj života napisati, obitelj se tijekom tri naraštaja posve pohrvatila tako da se on isticao i kao gorljivi hrvatski rodoljub. Politički, na početku se, kao gimnazijalac priklanjao autonomašima, ali se već kao maturant okrenuo idealima narodnjaka. Kasnije u životu slijedio je ideale narodnjaka kako ih je predstavljala struja Strossmayera, Račkog i Mrazovića, priklonjen idejama slavenskog i jugoslavenskog zbližavanja. Zalagao se za sjedinjenje Dalmacije s ostalom Hrvatskom. Bio je također velik poklonik talijanske kulture i kulturne tradicije, pa i one koja je ostavila traga u Dalmaciji. Umro je u Zagrebu, 21. svibnja 1908. godine.

Nakon završene zadarske gimnazije (1865) četiri semestra studirao je prirodne znanosti na Sveučilištu u Beču. U jesen 1867. vratio se u Zadar i tri mjeseca bio suplent na gimnaziji. Tada je primljen za pristava u Prirodopisne odjele Narodnoga zemaljskog muzeja u Zagrebu, danas Demetrova 1. Službu je nastupio 1. siječnja 1868. i tu radio do umirovljenja (1900). Osobito je zaslužan za napredak i razvoj zooloških i paleomalakoloških zbirki, koje je uredio i svrstao po načelima muzejske struke. Među zoološkim zbirkama njegovom zaslugom obogaćene su i sređene osobito ornitološka i malakološka zbirka, zatim zbirke kojima se prikazuje fauna Jadranskoga mora. Za njegova upravljanja Hrv. narodnim zoološkim muzejem ta ustanova stekla je velik ugled i bila je među najuglednijima u ovome dijelu Europe. Sam je bio strastveni prikupljač i sistematičar. U Grlovićevu Albumu zaslužnih Hrvata (1899) ćitamo: "Da stvori i pribavi muzeju što je trebalo, imao se boriti premnogim poteškoćama, trebao je težke borbe za prostorije, za ormare, za biblioteku... Osim zbirki koje je stvorio - ornitološke i opće zoološke - osim izloženih zbiraka, ima zoološki muzej danas preko tisuću pretinaca, a u njima mnogo stotina tisuća primjeraka zareznika (tj. kukaca, o.p.), te recentnih i fosilnih mekušaca, dok 1868. nije bilo ni jednog pretinca." Kaže da je ornitološka zbirka od jedva nešto više od 200 prepariranih ptica, koje je imala 1868. god, narasla na 4000 primjeraka. Pa nastavlja: "Zbirke malakoložke jesu najznamenitije zooložkog muzeja i po broju i po izboru primjeraka kao i po razmjerno velikom broju unika. Za nas je dakako najznamenitija jadranska zbirka mekušaca, takove bo zbirke nema ni jedna evropska država sa svog mora. Da je tomu tako dokazuju oni mnogi stručnjaci koji su proučili tu zbirku..." U svome muzejskom radu težio je da prirodoslovni muzej bude mjesto gdje se prikupljaju i proučavaju prirodnine kao dokumenti o stanju i mijenama tla (gee), flore i faune. "Muzejsko osoblje neka se isključivo bavi istraživanjem zemlje i sastavljanjem domaćih zbiraka" (Brusina, 1905). Osobito se trudio da se i na taj način potvrdi naša doraslost u krugu kulturnih, znanstveno naprednijih naroda, tj. da sami proučavamo prirodu Domovine i da dokazi o njoj ostaju ovdje. Napisao je kako su njegovim nastojanjem "nabavljene gotovo sve naše privatne zbirke, prije nego nam ih je moglo inozemstvo oteti, bilo da je hrvatska vlada veledušno dozvolila izvanrednu pripomoć, bilo iz redovne godišnje dotacije muzeja".

Brusina je među prvima u nas spoznao golemu važnost sastavljanja znanstvenih bibliografija. Konkretno on je pokušao popisati autore, djela, razna izdanja koja se tiču zoologije u Hrvata (Jedan decenium naše zoologičke literature (1867-1877); 1876, Prirodne znanosti, osobito zoologičke u obće i kod nas; od 1842-1885, Zoologija i Hrvati (1885), i dr.). Takvi popisi, s analitičkim i kritičkim primjedbama, kao informacija istraživačima, bili su presudno važni za daljnja istraživanja. U tom sklopu, treba gledati i drugo veliko Brusinino djelo, a to je bogata i vrlo vrijedna zoologijska knjižnica koju je iz temelja stvorio. Sam je u rukopisu opisao njezin nastanak kao i svoje poglede o važnosti informacije u jednoj znanstvenoj ustanovi. Tako je napisao: "Muzeja nema i ne može biti bez stručne knjižnice. Čudo nečuveno kod nas je i zato trebalo borbe. Znamo da sve naše istraživanje, sve naše zbirke ne mogu nam biti od koristi, ako nemamo literaturu da uzmognemo gradivo to označivati i obraditi". Spretan i okretan kakav je već bio, većinu knjiga i časopisa, u više tisuća naslova, uspio je dobiti na dar od prijatelja, znanstvenika, sa svih strana svijeta, pa i od ustanova, od vlada i sl. Iz vremena njegova upravljanja Muzejem ima knjiga od 17. do poč. 20. st. Osobito su vrijedni cijeli veliki nizovi, djela u mnogo svezaka izvješća raznih istraživačkih ekspedicija (Novara, Challenger, npr.), glasovita serija Folinovih Les Fonds de la Mer (1867-1883), zatim mnogobrojni naslovi važnih prirodoslovnih časopisa, primjerice Annales des sciences naturelles (od 1834), Archiv für mikroskopische Anatomie (od 1865), Archives de Zoologie expérimentale et générale (od 1872), Zeitschrift für wissenschaftliche Zoologie (od 1848), Transaction of the Zoological Society of London (od 1835), Proceedings of the Zoological Society (od 1830), Annales de la Société Entomologique de France (od 1832). Tu su klasična djela Linnaeusa, Lamarcka, Cuviera, Darwina i drugih velikih prirodoslovaca.

Govori se dakle s pravom o velikim Brusininim organizatorskim sposobnostima i o njegovoj pokretačkoj ulozi u hrvatskoj prirodnoj znanosti druge polovice 19. st. Tu je nemoguće previdjeti još dvije stvari. Najprije, njegovu ulogu pri osnutku Hrvatskoga naravoslovnog družtva (1885), zatim njegovo dalekovidno zalaganje (od 1886. nadalje) da se usnuje hrvatska postaja za istraživanje Jadranskog mora. Hrvatsko naravoslovno družtvo, od osnutka do danas, mjesto je okupljanja hrvatskih prirodoslovaca. Mnogo je pridonijelo raznim područjima istraživanja putem svojih sekcija, bilo je jezgra što je iz sebe rodila većinu današnjih strukovnih prirodoslovnih društava u Hrvata, održala prirodoslovni časopis (Glasnik, od 1886) kojim je Brusina, jer je objavljivao članke na svjetskim jezicima, prvi u nas uspostavio sustavnu razmjenu znanstvene literature, a pod imenom Periodicum biologorum, te kao glasilo matematičara i fizičara, izlazi i danas. Druga dalekovidna ideja o hrvatskoj postaji za istraživanje Jadrana ostvarena je tek 1930. osnutkom današnjega Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu. U vezi s time, recimo ovdje još i to da je Brusina cijelog života nastojao sastaviti Faunu Jadranskog mora. Njegova znanstvena putovanja na hrvatski Jadran (1868, 1871, 1873), zatim znanstveno putovanje jahtom Margita na kojem je (1894) predvodio tim prirodoslovaca biologa i geologa, te putovanje 1901, dali su mu mnoštvo podataka tako da je posve na kraju života (1907 i 1908) mogao objaviti za tada najpotpuniju Faunu Jadrana popisavši čak 563 svojte krednjaka, žarnjaka, kolutićavaca, spužava, mekušaca, rakova, ramenonožaca, mahovnjaka, bodljikaša, riba i sisavaca. Posebice je bilo vrijedno Brusinino istraživanje malakofaune Prukljanskog jezera (132 svojte, od kojih je bila 21 nova za Jadran!), zatim, što je otkrio neke nove vrste sjevernomorskih mnogočekinjaša u Kvarneru, kojima se potvrđivala tzv. borealna teorija o postanku faune toga dijela Jadranskog mora.

Ipak, najpoznatiji je i u svijetu, svojim je doprinosom paleontologiji mekušaca. On je, naime, otkrio i opisao oko 600 za znanost novih svojti fosilnih puževa i školjkaša, gdje je 20 rodova i podrodova. Rezultate tih svojih istraživanja objavio je u tridesetak radova u inozemnim časopisima. Istražio je osobito faunu melanopsidnih slojeva, posebice origocerase i neritodonte Dalmacije i Slavonije, zatim faunu pontskih oblika iz kongerijskih slojeva zagrebačke okolice. Proučavajući tercijarnu faunu mekušaca iz Markuševca utvrdio je neke sličnosti s recentnom takvom faunom Bajkalskog jezera. Nedavno su istraživači bili ugodno iznenađeni kad su Brusinina kritičnost i oko velikog stručnjaka bili fascinantno potvrđeni otkrićem predstavnika Brusinina fosilnog gastropodnog roda Orygoceras u podzemnim vodama Texasa. Napokon, osim spomenutih radova objavljenih u inozemstvu i više vrijednih članaka i studija na hrvatskom jeziku, tu su još dva vrlo važna monografska paleomalakološka djela, naime Gragja za neogensku malakološku faunu Dalmacije, Hrvatske i Slavonije, uz neke vrste iz Bosne, Hercegovine i Srbije (1897) te atlas Iconographia molluscorum fossilium (1902). U Gragji je 21 tabla sa 655 slika; ukupno se prikazuje 224 vrste i 16 odlika. Iconographia ima 1582 slike na 30 tabli i ima 424 poglavito nove vrste. Stručnjaci su djela izvanredno dobro prihvatili napisavši pohvalne prikaze (npr. Neumayer i Fuchs u Beču, Kobelt u Frankfurtu, Dautzenberg u Parizu, Hoernes u Grazu). Brusinina paleomalakološka zbirka s velikim brojem originalnih primjeraka po kojima su određene mnoge nove vrste i rodovi čuva se danas u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu i proglašena je spomeničkom baštinom nulte-kategorije.

Bio je Spiridion Brusina čovjek goleme energije i širokih pogleda. Svoj zoološki muzej podigao je na zavidnu svjetsku razinu. Radove je objavljivao diljem svijeta, surađivao je sa Smithsonian Institution u Washingtonu, predsjedao i sudjelovao na mnogim međunarodnim kongresima, bio član mnogih akademija i stručnih prirodoslovnih društava. Dopisivao se s mnogim sustručnjacima s kojima je razmjenjivao građu, pomagao u determinacijama, tražio pomoć, osobito zbog nedostatka skupe literature. Bio je dijete svog vremena, zadojen duhom slobodoumlja i pozitivizma, uz natruhe scientizma. Vrlo rano, valjda još kao zadarski gimnazijalac, prihvatio je darvinizam i 1869. kad je kanio utemeljiti društvo hrvatskih prirodoslovaca pisao je Darwinu o tome i zamolio ga da mu pošalje svoju fotografiju kako bi i njome ukrasio diplomu Društva. U svibnju 1869. Darwin mu je vlastoručno odgovorio. Malo zatim, g. 1870. Brusina je održao u nas prvo javno predavanje o darvinizmu, prihvativši i braneći Darwina. Glazbeno nadaren, odmah po dalasku u Zagreb, postao je članom Uprave Hrvatskoga glazbenog zavoda. Bio je i član masonske lože "Hrvatska Vila". Isto tako član Društva hrvatskih književnika od njegova osnutka (1900). Sahranjen je na Mirogoju. Njegov grob prije dvadesetak godina prodan je.

Multimedijski obrađen velikan Spiridion Brusina, nalazi se u sklopu prezentacije "16 velikana hrvatskog prirodoslovlja"



POPIS
KATALOŠKIH
JEDINICA

SPIRIDION BRUSINA, IZ BRUSININIH CRTICA O PRIRODOSLOVNOM OZRAČJU U ZADRU, Zagreb, 1872. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

ZADAR U VRIJEME SPIRIDIONA BRUSINE, Zadar, oko 1850. I oko 1905. god., Povijesni arhiv, Zadar

VLAHO BUKOVAC, SPIRIDION BRUSINA, Zagreb, 1895. god., Hrvatsko prirodoslovno društvo, Zagreb

TERENSKI DNEVNIK S. BRUSINE, MATURANTA ZADARSKE GIMNAZIJE, Zadar, 1864/65. god., Arhiv Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Brusinina ostavština, Zagreb,

BRUSINA KAO GIMNAZIJALAC NA I. HRVATSKOJ IZLOŽBI U ZAGREBU, Zagreb, 1864. god., Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb

IVAN K. SADRI, FRANE DANILO, ELENCO NOMINALE DEI GASTROPODI TESTACEI MARINI NEI DINTORNI DI ZARA, Zadar, oko 1865. god., Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, BILJEŽNICA SPECIES INeDITAE, Beč, 1867. god., Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, Zagreb, 1989. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, Beč, Paris, Moskva, 1882., 1878., 1893. god., Hrvatski priridoslovni muzej, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, CONCHIGLIE DALMATE INEDITE, Beč, 1865. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, VAŽNIJI ZNANSTVENI RADOVI IZ PODRUČJA RECENTNE MALAKOLOGIJE, Zagreb, 1866.-1906. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

BRUSININE ZA ZNANOST NOVE SVOJTE RECENTNIH MEKUŠACA, od 1865. do 1908. godine., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zoološki odjel, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, PRILOZI PALEONTOLOGIJI HRVATSKOJ ILI KOPNENE I SLATKOVODNE TERCIJARNE IZKOPINE DALMACIJE, HRVATSKE I SLAVONIJE, Zagreb, 1874. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb,

JOSIP JURAJ STROSSMAYER, Đakovo, 1874. god., Arhiv HAZU, ostavština S. Brusine, Zagreb

ERNST HAECKEL, PISMO JENSKOG PROFESORA I BIOLOGA SPIRIDONU BRUSINI, Jena, 1875. god., Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, FOSILNI PUŽ ZAGRABICA, Geološko-paleontološki odjel Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja, Zagreb

BRUSININA PALEOMALAKOLOŠKA ZBIRKA, Geološko-paleontološki odjel Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Zagreb

HOLOTIPOVI I GENOTIPOVI FOSILNIH MEKUŠACA PO BRUSINI, Zagreb, 1974-1985. god., Geološko-paleontološki odjel HPM-a, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, ATLAS FOSILNIH MEKUŠACA, Zagreb, 1897, 1902. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

BRUSININA ZNANSTVENA PUTOVANJA NA HRVATSKI JUG, Jadran, 1868.-1901. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, DREDŽA, Zadar, 1868. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

NEPOZNATI AUTOR, JAHTA "MARGITA", Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, Leiden, 1895. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, IHTIOLOŠKI RADOVI, Zagreb, Rijeka, 1888-1889. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb (radovi); Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb (primjerci)

SPIRIDION BRUSINA, PTICE HRVATSKO-SRPSKE S OBZIROM NA OSTALI SLOVENSKI JUG. PRIPREMA ZA HRVATSKO-SRPSKU ORNITOLOGIJU, Beograd, 1888. (1889), 1892. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka i Arhiv HAZU, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, RIBA "MLIJEKO" U DALMATINACA, Zagreb, 1889. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, NARAVOSLOVNE CRTICE SA SJEVERO-ISTOČNE OBALE JADRANSKOGA MORA, Zagreb, 1907-1908. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

CHARLES DARWIN, PISMO SPIRIDIONU BRUSINI, Kent Down, svibanj, 1869. god., Arhiv HAZU, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, MOLBA KR. ZEMALJSKOJ VLADI ZA UTEMELJENJE DRUŠTVA HRVATSKIH NARAVOSLOVACA, Zagreb, 28. kolovoza 1885. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

GLASNIK HRVATSKOGA NARAVOSLOVNOG DRUŽTVA, prvi znanstveni i stručni hrvatski prirodoslovni časopis, Zagreb, 1886. god., Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb

IZ BRUSININE KNJIŽNICE, IZVJEŠĆA OCEANOGRAFSKE EKSPEDICIJE KORVETOM "CHALLENGER" (1872-76), Edinburgh, Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, DVA BIBLIOGRAFSKA PREGLEDA HRVATSKE ZOOLOGIJSKE LITERATURE, Zagreb, 1880, 1885. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, VLASTORUČNI POPIS 13 SUDJELOVANJA NA ZNANSTVENIM SKUPOVIMA, Zagreb, oko 1900. god., Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, PISMO MALAKOLOŠKOG DRUŠTVA IZ LONDONA, London, 8.VI.1896. god., Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb

BRUSININA NAZOČNOST U EUROPI NJEGOVA VREMENA, Hrvatski priridoslovni muzej, Zagreb

PRIJEDLOG U ČLANSTVO AMERIČKE AKADEMIJE ZNANOSTI, PISMO SPIRIDONU BRUSINI, Washington, 16. listopada 1877. god., Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, POPIS ČLANSTVA STRUČNIH I ZNANSTVENIH DRUŠTAVA, Zagreb, oko 1897. god., Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb

SPIRIDION BRUSINA, Zagreb, 1874. god., Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb,

RATKO PETRIĆ, PLAKETA "BRUSINA", Zagreb, 1985. god., Hrvatsko prirodoslovno društvo, Zagreb


DETALJAN OPIS KATALOŠKIH JEDINICA

SPIRIDION BRUSINA
IZ BRUSININIH CRTICA O PRIRODOSLOVNOM OZRAČJU U ZADRU


Zagreb, 1872. god.

citat (Lit. 1)

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


S. Brusina je u svojim Naravoslovnim crticama napisao: "Za moje doba kad sam sedmi i osmi gimnazialni razred polazio (1864/65, o.p.) u Zadru je bilo 14 zbirka, većinom samih konkilija, koje su posjedovali, osim gimnazialnoga kabineta, Vigil Baldo; Stiepan Barbieri, tajnik dalmatinske vlade; gimnazialni kateketa Jakop Boglić; gosp. Franjo Böhm, ravnatelj financije; gosp. Grüll, činovnik glavnog vojničkog zapovjedničtva; gosp. Josip plem. Höbert Schwarzthalski, vojni nadpovjerenik; gosp. Josip Ivanić, činovnik okružnog načelničtva; Katić, vojni tamničar; Blaž Klećak, činovnik ravnateljstva financije; Miho Koludrović, činovnik kod zemaljske glavne blagajne; Dragutin plem. Nagl, nadporučnik topničtva; mladi Ernest Torre i napokon ja, koj sam kod sve ove gospode stvari označio i sistematično uredio".

Lit.

  1. S. Brusina, Naravoslovne crtice, Rad JAZU, knjiga 19, Zagreb, 1872, str. 18.



J.B.






ZADAR U VRIJEME SPIRIDIONA BRUSINE


Zadar, oko 1850. I oko 1905. god.

Litografija Zadra po crtežu V. Poireta i uvećana fotografija grada s početka 20. st.

Povijesni arhiv, Zadar


Litografijom želi se dočarati vrijeme u koje je stasao prirodoslovac S. Brusina, rođen u Zadru 1845. Želi se svratiti pozornost na razliku izgleda grada Zadra prema uvećanoj fotografiji s početka 20. stoljeća kad je Brusina umro (Zagreb 1908). Na litografiji Zadar je, naizgled ali i stvarno, još tipičan srednjovjekovni primorski grad, opasan zidinama, što zacijelo budi osjećaj sigurnosti, ali i statične zatvorenosti. U njemu, međutim, život vrije a novo vrijeme snažnoga društvenog, gospodarskog i kulturnog napretka "otvorit" će ga do kraja stoljeća i učiniti mjestom velikih mogućnosti, na što simbolično podsjeća fotografija. U nekom smislu, slika je to i domovine Hrvatske koja otprilike tada prolazi burno razdoblje ubrzane preobrazbe u građansko društvo, uz razvoj prirodnih i drugih znanosti, uz snažan kulturni napredak i buđenje nacionalne hrvatske svijesti, te početke novog poduzetništva u raznim područjima gospodarskog života.




J.B.






VLAHO BUKOVAC
SPIRIDION BRUSINA


portret prijatelja i znanstvenika prirodoslovca

Zagreb, 1895. god.

Ulje na platnu

Hrvatsko prirodoslovno društvo, Zagreb


Ovaj je portret naslikao V. Bukovac svome prijatelju Brusini, vjerojatno za njegov 50. rođendan (nešto slabije čitljiv potpis pod slikom: "Prijatelju Brusini V. Bukovac"). Znanstvenik je naslikan skupa s omiljelim predmetima svog istraživanja, s kućicama morskih mekušaca (tritonov rog, puzlatka, kapica).

Lit.

  1. V. Bukovac, Katalog izložbe, Umjetnički paviljon, Zagreb, 1989.
  2. J. Balabanić, J. (ur.): Ex libris in honorem S. Brusinae. Brusini u počast. Prirodoslovna mapa 1, Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb. 1990.



J.B.






TERENSKI DNEVNIK S. BRUSINE, MATURANTA ZADARSKE GIMNAZIJE


Zadar, 1864/65. god.

rukopis, 2 svešćića

papir, 10 x 17 cm

Sign. XV 48/B II 21(1) i (2)

Arhiv Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Brusinina ostavština, Zagreb,


Za razumijevanje prirodoslovnih sklonosti S. Brusine, njegovih ambicija, dobre upućenosti u mnoga stručna pitanja, u njegov izvrstan dar zapažanja isl. talijanski pisane bilješke ovih dnevnika mnogo o njemu govore, a izvor su i drugih podataka. To su dva sveska bilježaka sa "znanstvenog putovanja" u zadarsku okolicu, na Velebit, u Bukovicu, šibensku Zagoru, na Krk i dr. u ljeto škol. god. 1864/65.




J.B.






BRUSINA KAO GIMNAZIJALAC NA I. HRVATSKOJ IZLOŽBI U ZAGREBU


Zagreb, 1864. god.

a) diploma

b) bilježnica

c) vlastoručne bilješke

Sign. XV 48 25c; B II 11

Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb


Ovi izlošci pokazuju Brusinino rano zanimanje za školjkaše Jadranskog mora, njegovu sustavnost i poduzetnost, značajke koje će ga krasiti kasnije u istraživačkom radu. To su a) Diploma Glavnog odbora dalm.hrv.slav. izložbe o dodjeli mjedene kolajne "za veoma liepu Conhilialnu sbirku" zadarskom sedmoškolcu gimnazijalcu S. Brusini 1864. godine, b) Bilježnica u kojoj je popis dalmatinskih školjaka što ih je S. Brusina, poslao na prvu hrvatsku izložbu u Zagreb, c) vlastoručna bilješka: Čuvam rukopisni popis zbirke poslane mjeseca srpnja u Zagrebu (sic!) 1864, koja se sastojala od 750 vrsta i odlika u 1400 komada (ja sedmoškolac). To su: a) Diploma Glavnog odbora dalm.hrv.slav. izložbe o dodjeli mjedene kolajne "za veoma liepu Conhilialnu sbirku" zadarskom sedmoškolcu gimnazijalcu S. Brusini 1864. godine; b) Bilježnica u kojoj je popis dalmatinskih školjaka što ih je S. Brusina, poslao na prvu hrvatsku izložbu u Zagreb; c) vlastoručna bilješka: Čuvam rukopisni popis zbirke poslane mjeseca srpnja u Zagrebu (sic!) 1864, koja se sastojala od 750 vrsta i odlika u 1400 komada (ja sedmoškolac)

Lit.

  1. J. Balabanić, Brusina prirodoslovac, Hrvatski prirodoslovni muzej i Školska knjiga, Zagreb, 1988, str. 7.



J.B.






IVAN K. SADRI, FRANE DANILO
ELENCO NOMINALE DEI GASTROPODI TESTACEI MARINI NEI DINTORNI DI ZARA


prva znanstvena knjiga u posjedu Spiridiona Brusine

Zadar, oko 1865. god.

knjižica, 21 cm x 17 cm, 21 str.

Sign. xv 48/B II 21/16 (26)

Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb


U Brusininoj ostavštini ima knjižica što su je tiskali zadarski liječnik i prirodoslovac Ivan K. Sandri liječnik i gimnazijski (pa i Brusinin) profesor prirodopisa na Zadarskoj gimnaziji Frane Danilo. Sadrži popis morskih puževa i školjaka iz zadarske okolice koje su oni odredili. Brusina je svojom rukom napisao: Ovo je prva moja znanstvena knjiga koju sam imao.




J.B.






SPIRIDION BRUSINA
BILJEŽNICA SPECIES INeDITAE


popis dotad nepoznatih dalmatinskih školjaka Jadrana

Beč, 1867. god.

papir, 17 cm x 20 cm

Sign. XV 48/B II 21/15

Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb


Kao student prirodnih struka na Bečkom sveučilištu Brusina (1865-1867) je održao nekoliko javnih predavanja na kojima je govorio o svojim prvim istraživanjima faune nekih mekušaca Jadranskoga mora. Ova bilježnica s naslovom Species ineditae, Vindebonae 1867. sadrži popis vrsta morskih puževa i školjkaša dotad nepoznatih za Jadransko more

Lit.

  1. J. Balabanić, Brusina prirodoslova, Hrvatski prirodoslovni muzej i Školska knjiga, Zagreb 1988.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA


Zagreb, 1989. god.

fotografija

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Gimnaziju je završio u Zadru, studirao prirodne struke u Beču, bio pristav u zagrebačkome Narodnom muzeju (od 1868), ravnatelj Hrv. narodnog zoološkog muzeja (do 1900), prvi profesor na Katedri za zoologiju novoga zagrebačkog Sveučilišta (od 1875. do 1900), utemeljitelj Hrvatskoga naravoslovnog družtva (1885), pokretač i prvi urednik njegova Glasnika (od 1886), prvi javni pristaša i promicatelj darvinizma u Hrvatskoj, član Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, Društva hrvatskih književnika (od osnutka 1900), ravnateljstva Hrvatskoga glazbenog zavoda, mnogobrojnih akademija znanosti i prirodoslovnih društava u Europi i Americi. Bio svestrani zoolog, sa zapaženim radovima s područja ihtiologije, ornitologije, malakologije i mamalogije. Svjetski poznat svojim istraživanjima u paleontologiji mekušaca Hrvatske i jugoistoka Europe. U tom znanstvenom području sveukupno je odredio oko 600 novih neogenskih vrsta i podvrsta mekušaca, od kojih se velik dio u znanosti održao. Velike su mu zasluge i u organizaciji muzejskoga prirodoslovnog rada. U svome zoološkom muzeju popunio je i uredio dragocjene zbirke mekušaca, ptica, riba i drugih životinja, učinivši ga jednim od poznatijih u ovom dijelu Europe. Prvi se u nas zalagao za hrvatsko usmjerenje k moru: za znanstvano istraživanje i razumno iskorištavanje bioloških i drugih bogatstava Jadrana, za umjetni uzgoj riba, rakova, školjaka.

Lit.

  1. V. Kochansky-Devidé, Prilozi povijesti geoloških znanosti u Hrvatskoj, II. Spiridion Brusina, Geološki vjesnik, 27 (1975) 333-347.
  2. J. Balabanić, Spiridion Brusina (1845-1908) Croatian Zoologist and Darwinist, Periodicum biologorum, 81: 3 (1979) 539-545.
  3. J. Balabanić, Darvinizam u Hrvatskoj, Posebno izdanje JAZU, knjiga IX, Zagreb, 1983,
  4. J. Balabanić, Brusina prirodoslovac, Hrvatski prirodlosni muzej i Školska knjiga, Zagreb, 1988.
  5. J. Balabanić, (ur.), Brusina, Zbornik radova sa znanstvenog skupa, Zadar, 1991.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA


paleomalakolog svjetskog glasa

Beč, Paris, Moskva, 1882., 1878., 1893. god.

fotografija

tri članka (Lit. 1-3)

Inv. br. 54/V-VIII/0 VII 10

Hrvatski priridoslovni muzej, Zagreb


Spiridion Brusina, ustanovio je oko 550 novih vrsta fosilnih gastropoda i školjkaša, te 20 rodova, odnosno podrodova. Njegova velika zbirka, koju je većim dijelom osobno prikupio iz svih dijelova Hrvatske, ali i susjednih područja, čuva se u depou Geološko-paleontološkog odjela Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja u Zagrebu. Originalni tipovi vrsta izdvojeni su u zbirku holotipova, koja je prema međunarodnoj klasifikaciji nulte kategorije i prema tome je izvanredno važna za Hrvatsku, i bez sumnje jedna od najvrednijih zbirki muzeja.

Brusina je osim u Zagrebu objavljivao svoje radove i u Beogradu, Sarajevu, Beču, Frankfurtu, Berlinu, Parizu, Budimpešti, Kielu, Pisi, Londonu, Moskvi, Washingtonu i drugdje. Da je Brusina cijenjen među prirodoslovcima, svjedoči i to, što su mu posvetili (dakle imenovali prema njemu) oko 50 vrsta.

Lit.

  1. S. Brusina, Orygoceras, eine neue Gastopodengattuang der Melanopsiden-Mergel Dalmatiens, Beiträge Pal. Österr.-Ungarns, Wien, 2 (1882) 33-46.
  2. S. Brusina, Molluscorum fossilium species novae et emendatae, in tellure tertiaria Dalmatiae, Croatiae et Slavoniae inventae, Journal Conchyliologie, Paris, 26: 3 (1878) 347-356.
  3. S. Brusina, Sur la découverte d'une nouvelle faune dans les couches tertiaires ŕ Congeria des environs de Zagreb (Agram) et sur ses relations avec la faune récente de la mer Caspienne, Congrčs internat. zool. Deuxičme Session ŕ Moscou, 2. dio, Moskva, 1893, str. 185-193.
  4. Z. Jurišić-Polšak, Brusina-paleomalakolog. Spiridion (Špiro) Brusina (1845-1908), u: J. Balabanić, (ur.), Zbornik radova sa znanstvenog skupa održanog u Zadru 1989. g., Matica Hrvatska, Zadar, 1991.



Z.J.P.






SPIRIDION BRUSINA
CONCHIGLIE DALMATE INEDITE


rad o nepoznatim vrstama morskih i kopnenih puževa i školjaka Dalmacije

Beč, 1865. god.

Separat, 14,5 cm x 22 cm

Sign. F-V-9

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


To je prvi Brusinin znanstveni rad kojim je najavio svoja zoološka istraživanja u području faune hrvatskih recentnih morskih i kopnenih mekušaca. Među devedesetak dotada nezabilježenih vrsta za Dalmaciju, Brusina daje 40 vrsta i 9 varijeteta puževa i školjkaša iz Jadrana novih za znanost, te postavlja čak i jedan novi rod (Danilia). Rad je nastao kao i ubuduće stalno prisutne težnje mladog biologa da sastavi cjelokupnu faunu svoje domovine Hrvatske.

Lit.

  1. S. Brusina, Verh. zool.-bot. Ges., Wien, Beč, 15 (1865) 1-42.



J.B. i V.Š.






SPIRIDION BRUSINA
VAŽNIJI ZNANSTVENI RADOVI IZ PODRUČJA RECENTNE MALAKOLOGIJE


Zagreb, 1866.-1906. god.

Sedam knjiga, 15 x 22 cm

Sign. 1) F-V-10; 2) F-V-13; 3) F-V-14; 4) F-V-23; 5) V-IX; 6) V-IX; 7) V-IX.

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Izlaganjem nekih Brusininih radova s područja recentne malakologije dokumentira se Brusina kao veliki stručnjak u području morskih, slatkovodnih i kopnenih mekušaca. Opisao je velik broj novih vrsta i podvrsta. Kao izvanredan zapažač ustanovljuje sličnosti i razlike poznatih svojti, uspostavlja među njima nove srodstvene odnose, i pri tom postavlja nove rodove. Njegova važnost nije samo u opisu za znanost novih vrsta, podvrsta i rodova već i u kritici rada drugih malakologa suvremenika. Prvi daje potanje podatke o rasprostranjenju kopnenih i slatkovodnih mekušaca na području Hrvatske.

Lit.

  1. S. Brusina, Contribuzione pella Ges. Fauna dei Molluschi dalmati, Edit. Verh. zool.-bot. Wien, Beč, (1866).
  2. S. Brusina, Monographie des Campylaea de la Dalmatie et de la Croatie, Ann. Soc. Malacol. Belg., Bruxelles, 4 (1869) 39-79.
  3. S. Brusina, Contribution ŕ la Malacologie de la Croatie, Edit. Entičrement refoite par l'auteur (sur la premičre en croate priuesci malokologiji hrvatskoj) Zagreb (Agram), 1870, 1-40.
  4. S. Brusina, Aggiunte alla Monografia delle Campylaea della Dalmazia e Croazia, Bull. Soc. Malac. Ital., Pisa, 2 (1876) 53-61.
  5. S. Brusina, Sull Helix homoleuca del Littorale croato, Bull. Soc. Malac. Ital., Pisa, 11 (1885) 5-10.
  6. S. Brusina, Zur Rettung unserer Mollusken-Fauna, Nachr. Bl. dtsch. malak. Ges., Frankfurt/Main, 36: 4 (1904) 157-168.
  7. S. Brusina, Lanzaia, eine neue Gastropoden-Gattung der Adria, Nachr. Bl. dtsch. malak. Ges., FrankfurtMain, 38 (1906) 154-162.



V.Š.






BRUSININE ZA ZNANOST NOVE SVOJTE RECENTNIH MEKUŠACA


Izbor nekoliko novih vrsta i rodova

Svojte su opisane u razdoblju od 1865. do 1908. godine.

Tri kutije: dvije dimenzije 50 x 40 cm (u jednoj morski puževi, u drugoj morski školjkaši), jedna kutija 30 x 20 cm s kopnenim puževima,

inv. br. Brusinine zbirke 100, 304, 1062, 1205, 1596, 1641, 1758, 1898, 2434, 2518, 2586, 2608, 2767, 2845; inv. br. Opće zbirke recentnih mekušaca: 4011, 3496.

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zoološki odjel, Zagreb


Brusina je u svome dugogodišnjem malakološkom radu otkrio više od sto za znanost novih vrsta i podvrsta recentnih puževa i školjkaša. Većim dijelom su to morski, jadranski mekušci, a manjim dijelom kopneni i slatkovodni. Osim vrsta i podvrsta, ustanovio je i nove rodove mekušaca. Većina njegovih novih svojti još je validna pa su njegovo ime i rad u recentnoj malakologiji nezaobilazni i danas. Često je, da bi iskazao svoje domoljublje, nazvao novootkrivene svojte po Dalmaciji, Hrvatskoj, Novigradu, po svome zadarskom starijem prijatelju malakologu G. B. Sandriju, po svome gimnazijskom profesoru Frani Danilu, po botaničarki Mariji Cattani, po malakolozima i kolekcionarima M. Sabljaru, F. Erjavecu. Sam je to obrazložio napisavši kako je želio da svijet i tako dozna za hrvatske velikane. Izlažu se:

Morski puži: Zizyphinus typus Nardo novegradensis Brus.; Phasianella tenuis Mich. hoeberti Brus.; Setia ochroleuca Brus.; Rissoa oenonensis Brus.; Scalaria kuzmići Brus.; Turbonilla emaciata Brus.; Lamellaria kle_aki Brus.; Columbella decollata Brus.;

Morski školjkaši: Pecten dalmaticus Brus.; Ostrea sandrii Brus.; Montacuta daniloi Brus.; Cardium edule L. sebenicense Brus.; Donax cattanianus Brus.; Tellina daniliana Brus.

Kopneni puži: Rodovi: Vidovicia Brus., Erjavecia Brus., Kuzmicia Brus.,

vrste: Trichia erjaveci Brus.; Hyalina kuzmici Brus., Strigillaria sabljari Brus., Campylaea umbilicaris var. croatica Brus., Clausilia leucopleura Brus.



J.B. i V.Š.






SPIRIDION BRUSINA
PRILOZI PALEONTOLOGIJI HRVATSKOJ ILI KOPNENE I SLATKOVODNE TERCIJARNE IZKOPINE DALMACIJE, HRVATSKE I SLAVONIJE


fosilni mekušci iz Hrvatske

Zagreb, 1874. god.

knjiga (Lit. 1)

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb,


Važno Brusinino djelo, kojim je on "otkrio područje gdje je mogao nizati znanstvene radove, jer je bilo novo gotovo sve što se nalazilo u našim brakičnim i slatkovodnim neogenskim naslagama" (Kochansky-Devidé, 1975). U ovom djelu obradio je oko 170 taksona iz raznih krajeva Hrvatske, od čega je 80 novih, prikazanih na 7 tabli. Brusinin rad na hrvatskom jeziku izašao je u Radu Akademije, a posebnim reprezentativnim izdanjem istog rada na njemačkom jeziku (Fossile Binnen-Mollusken aus Dalmatien, Kroatien und Slavonien nebst einem Anhange, Deutsche vermehrte Ausgabe der kroat. im Rad 28 (1874) erschienen Abhandlung. Actienbuchdruckerei, Zagreb, 1974.) Brusina je htio, očito, i svjetskoj znanstvenoj javnosti, svratiti pozornost na otvorenje novoga hrvatskog Sveučilišta (1874). To izdanje posvećeno je biskupu Josipu J. Strossmayeru, vrlo utjecajnom i zaslužnom Hrvatu svoga vremena u Hrvatskoj, ali i izvan nje, a u znak zahvalnosti što je izgradio i osnovao Akademiju znanosti i umjetnosti. Sačuvano je Strossmayerovo pismo kojim je takvu posvetu prihvatio.

Lit.

  1. S. Brusina, Prilozi paleontologiji hrvatskoj ili kopnene i slatkovodne terciarne izkopine Dalmacije, Hrvatske i Slavonije, Monografija, Rad Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, knjiga 28, Zagreb, 1874, 1-109.
  2. V. Kochansky-Devidé, Prilozi povijesti geoloških znanosti u Hrvatskoj. II Spiridion Brusina. Geološki. vjesnik 27, (1975) 333-347.
  3. J. Balabanić, Brusina prirodoslovac, Hrvatski prirodoslovni muzej I Školska knjiga, Zagreb, (1988).
  4. Z. Jurišić-Polšak, Brusina paleomalakolog. u: J. Balabanić, (ur), Brusina. Zbornik radova sa znanstvenog skupa. Zadar, 1991.



J.B. i Z.J.P.






JOSIP JURAJ STROSSMAYER


Pismo đakovačkog biskupa Spiridionu Brusini

Đakovo, 1874. god.

Sign. XV 48

Arhiv HAZU, ostavština S. Brusine, Zagreb



Vrlo je zanimljivo pismo biskupa J.J. Strossmayera Brusini. Brusina ga je zamolio da mu smije posvetiti svoju opsežnu studiju Fossile Binnen-Mollusken koju je na njemačkom jeziku htio objaviti prigodom otvorenja modernog Sveučilišta u Zagrebu. Izrazio je svoju nadu i uvjerenje da će biskup to prihvatiti jer evolucionizam koji se u knjizi zastupa polazi isključivo od utvrđenih podataka. Strossmayer je odgovorio: Ja primam drage volje i sa zahvalnošću posvetu koju mi nudite. Ja držim zaista da je neizmjerna bludnja, koja se nikojim pravo znanstvenim razlogom opravdati neda, mnjenje Darwinovo o postanku čovječjem i nebi nipošto primio posvetu djela, koje bi tu bludnju branilo. Ali mi je poznato da u theoriji Darwinovoj ima mnogo stvari istinitih i vjerojatnih, koje se na mnoge stvari i pojave u naravi upraviti mogu. Zato Vašu ponudu primam.

S najodličnijim poštovanjem ostajem Vam prijateljem.

7/6. 1874. Strossmayer

biskup

Lit.

  1. J. Balabanić, Darvinizam u Hrvatskoj. Fenomen darvinizma u hrvatskoj prirodnoj znanosti i društvu do kraja prvoga svjetskog rata, Posebna izdanja Jugoslavneske akademije znanosti i umjetnosti, knjiga IX, Zagreb, 1983.



J.B.






ERNST HAECKEL
PISMO JENSKOG PROFESORA I BIOLOGA SPIRIDONU BRUSINI


Jena, 1875. god.

pismo

Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb


Ovo pismo donosimo kao dokument isprepletanja zbivanja raznih razina intelektualnog života u kojima je Hrvatska posvema svjetski sudionik. Brusina šalje svoju knjigu o fosilnim mekušcima kontroverznom i vrlo poznatom profesoru E. Haeckelu. On mu čestita na solidnoj znanstvenoj studiji koja polazi s evolucionističkih polazišta i ujedno uočava kako je djelo posvećeno biskupu J.J. Strossmayeru. Kako je to povijesno vrijeme neposredno nakon I. vatikanskog koncila, gdje se Strossmayer pročuo svojim govorima kojima se protivio usvajanju dogme o papinskoj nezabludivosti, E. Haeckel ističe kako ga zbog toga cijeni. Haeckel tako piše:

Ich habe mich sehr gefreut dass Sie in Ihren malakologischen Arbeit die Descendenz-Theorie verwerthet haben, und hoffe, dass dieselbe unter der Authorität der Bischoff Strossmayer (den ich als Gegner der Infallibilität vererhe!) guten Eingang bei Ihren Landeleuten finden wird.

Lit.

  1. J. Balabanić, Darvinizam u Hrvatskoj. Fenomen darvinizma u hrvatskoj prirodnoj znanosti i društvu, Posebna izdanja Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, knjiga IX, Zagreb, 1982, str. 61.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
FOSILNI PUŽ ZAGRABICA


Okrugljak kraj Zagreba, gornji pont (6-7 milijuna godina)

Kutijice s primjercima raznih vrsta roda Zagrabica.

Geološko-paleontološki odjel Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja, Zagreb


"Fosili su nađeni u najvećoj blizini glavnog grada. To je jedna prekrasna dolina koja je najbliža i najdostupnija gradu", (Brusina, 1884)

"Novi rod obuhvaća oblike, koji se svuda mogu smjestiti, a ipak nigdje pravo ne pristaju. Zato sam bio ponukan za taj aberantni tip predložiti vlastiti rod, koji je nazvan prema našem gradu Zagrebu - ZAGRABICA (od lat. Zagrabia)", (Brusina, 1884). Brusina (1884) opisao je 5 vrsta tog novog roda iz Okrugljaka, a kasnije još 2 vrste iz Srijema (1897). Sabba Stefanescu (1896) opisao je jednu vrstu iz Rumunjske, a Wenz (1942) jednu vrstu iz rum. Banata.

Ovdje su izloženi: Zagrabica naticina Brusina, Z. ampullacea B., Z. maceki B., Z. cyclostomopsis B., Z. folnegovici B., Z. rossi B., Z. rhytiophora B., Z. reticulata SABBA, Z. carinata WENZ.

Lit.

  1. S. Brusina, Die Fauna der Congerienschichten von Agram in Croatien. Beitr. Pal. Oest. Ung. Orients, Wien, 3 (1884) 125-187, 27-30.
  2. S. Brusina, Gragja za neogensku malakološku faunu Dalmacije, Hrvatske i Slavonije uz neke vrste iz Bosne, Hercegovine i Srbije, Djela Jugosl. akad., Zagreb, 18 (1897) 1-43, 21 tab.
  3. M. Sabba Stefanescu, Etudes sur les Terrains tertiaires de Roumanie. Mém. Soc. Géol. de France, Paris, 15 (1896) 1-147, tab. 12.
  4. W. Wenz, Die Mollusken des Pliozäns der rumänischen Erdöl-Gebiete. Senckenbergiana, Frankfurt/Main, 24 (1942) 1-296, 71 tab.



Z.J.P. i J.B.






BRUSININA PALEOMALAKOLOŠKA ZBIRKA


Fosilni puževi i školjke iz raznih područja Hrvatske

Dalmacija, srednji do gornji miocen (19-11 milijuna godina)

Okrugljak kraj Zagreba, Najgornji miocen (7 milijuna godina)

Slavonija, Pliocen (oko 4 milijuna godina)

Plitka ladica s fosilnim puževima i školjkama u 11 kutijica, 25x45 cm

inv. br. a) 239, b) 1299, c) 1329, d) 1332, e) 1561, f) 1562, g) 1701, h) 1802, i) 25, j) 146, k) 1121

Geološko-paleontološki odjel Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Zagreb



Brusinina paleomalakološka zbirka (čiji je mali dio ovdje predstavljen) značajna je jer ju je prikupio i obradio Hrvat, u ono doba kad su više mogućnosti, a s time i znanja, kao i prednosti, imali Austrijanci. Ta zbirka znači da su nove fosilne vrste nađene u Hrvatskoj prvi put, dobile hrvatska imena i čuvaju se u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu, a ne u Beču. Najvredniji originalni primjerci vrsta izdvojeni su u jedinstvenu zbirku hrvatskih holotipova.

Izloženi su: a) Zagrabica mačeki BRUSINA (Okrugljak kraj Zagreba), b) Melanopsis dalmatina BRUSINA (Dalmacija - Župića potok-Sinj), c) Melanopsis croatica BRUSINA (Slavonija - Čaplja-Podvinje), d) Melanopsis misera BRUSINA (Dalmacija - Lučane), e) Fossarulus tricarinatus BRUSINA (Dalmacija - Sv. Kata - Lučane), f) Pseudamnicola stosićiana BRUSINA (Dalmacija - Miočić), g) Neritodonta lorkovići BRUSINA (Dalmacija - Miočić), h) Viviparus dežmanianus BRUSINA (Slavonija - Kovačevac - N. Gradiška), i) Congeria alata BRUSINA (Okrugljak kraj Zagreba), j) Limnocardium zagrabiensis BRUSINA (Okrugljak kraj Zagreba), k) Unio pucići BRUSINA (Slavonija - Sv. Linard kraj Cernika, blizu N. Gradiške).

Lit.

  1. S. Brusina, Fossile Binnenmollusken aus Dalmatien, Kroatien und Slavonien, Aktienbuchdruckerei, Zagreb, 1874, str. 1-7, tabl. 1-138.
  2. S. Brusina, Gragja za neogensku malakološku faunu Dalmacije, Hrvatske i Slavonije uz neke vrste iz Bosne, Hercegovine i Srbije, Djela Jugoslavenske Akademije znanosti i umjetnosti, Zagreb 18 (1897) tabl. 1-43, 1-21.
  3. S. Brusina, Iconographia Molluscorum Fossilium in tellure Tertiaria Hungariae, Croatiae, Slavoniae, Dalmatiae, Bosniae, Herzegovinae, Serbiae et Bulgariae inventorum, Atlas, Zagreb, 1902, tabl. 1-30.



Z.J.P.






HOLOTIPOVI I GENOTIPOVI FOSILNIH MEKUŠACA PO BRUSINI


Zagreb, 1974-1985. god.

Katalog holotipova

rješenje o proglašenju "0" kategorije

3 primjerka genotipova i 5 primjeraka holotipova.

Geološko-paleontološki odjel HPM-a, Zagreb


Zbirka unikatnih primjeraka izumrlih biljnih i životinjskih rodova i vrsta ima posebnu znanstvenu i kulturnu vrijednost, te je Rješenjem Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Zagrebu 1985. godine uvrštena u "0" kategoriju vrijednosti pokretnih spomenika kulture. Listajući Katalog holotipova (1974), može se zapaziti da su od ukupnog broja školjkaša i gastropoda oko 90 % Brusinine nove vrste. Zbirka holotipova ubraja se među najvrednije u ovom dijelu Europe. Najveći dio zbirke potječe iz slatkovodnih međusobno izoliranih bazena, pa zato ima tako mnogo novih rodova i vrsta.

Brusina je u paleontološku znanost uveo dvadesetak novih rodova fosilnih mekušaca kao: Zagrabica, Boskovicia, Lytostoma, Papyrotheca, Orygoceras, Micromelania itd, koji su i danas validni. Miocen i pliocen (20-2 milijuna godina). Nalazišta su pretežno u Hrvatskoj, ali ima ih iz Bosne i Hercegovine, Srbije sa Srijemom, Madžarske, Rumunjske, Austrije I Bugarske iz doba miocena I pliocena (20-2 milijuna godina).



Z.J.P.






SPIRIDION BRUSINA
ATLAS FOSILNIH MEKUŠACA


paleontološka monografija u dva dijela

Zagreb, 1897, 1902. god.

2 knjige formata 32x24 cm

Inv. br. 104, 105

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


"Gragja" se sastoji od uvoda na hrvatskom i francuskom jeziku, s podacima o geološkoj starosti, općenito o lokalitetima, te popis određenih vrsta. Zatim slijedi sustavni dio sa sinonimijom, nalazištima i povećanjima fosila, te 21 tabla fosila, na kojima su prikazana 224 taksona.

"Iconographia" je atlas, koji se sastoji od 30 majstorski izvedenih tabli s popisom vrsta. Tu je među ostalim prikazano oko 400 Brusininih vrsta.

Premda ta djela nisu bila popraćena opisima vrsta, Brusina se upravo zahvaljujući njima uvrstio među vodeće svjetske paleomalakologe svoga vremena. O tome svjedoče recenzije i komentari vrhunskih suvremenih paleontologa, u kojima su mu odali priznanje. Među njima su bili Hörnes (Graz), Neumayr i Fuchs (Beč), Kobelt (Frankfurt), Dautzenberg (Pariz).

Lit.

  1. Brusina, Gragja za neogensku malakološku faunu Dalmacije, Hrvatske i Slavonije uz neke vrste iz Bosne, Hercegovine i Srbije, Djela Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, Zagreb, 18 (1897) 1-43, tab. 1-21.
  2. Brusina, Iconographia Molluscorum Fossilium in tellure Tertiaria Hungariae, Croatiae, Slavoniae, Dalmatiae, Bosniae, Herzegovinae, Serbiae et Bulgariae inventorum, Atlas, Zagreb, 1902, tab. 1-30.
  3. Jurišić-Polšak, Brusina paleomalakolog, u: J. Balabanić, (ur.): Brusina, Zbornik radova sa znanstvenog skupa, Zadar, 1991.
  4. Kochansky-Devidé, Prilozi povijesti geoloških znanosti u Hrvatskoj, II Spiridion Brusina, Geološki vjesnik, 27 (1975) 333-347.



Z.J.P.






BRUSININA ZNANSTVENA PUTOVANJA NA HRVATSKI JUG


Jadran, 1868.-1901. god.

poster - prikaz putovanja

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Prirodoslovac 20. st. na vrhuncu je svoga istraživačkog nastojanja kad svoje spoznaje potvrdi pokusom. Ima, međutim, mnogo prirodoslovnih struka koje više spadaju u prirodopis (historia naturalis), gdje je bitan izlazak na teren, smišljeno (redovito ciljano) traženje, promatranje, bilježenje opažanja i prikupljanje prirodnina (minerala, biljaka, životinja isl. kao dokumenata). Takva istraživanja biološkoj znanosti uvijek su bila potrebna, a tako će biti i ubuduće.

Radi svojih zooloških i paleobioloških istraživanja Brusina je u više navrata (od 1868. do 1901) putovao, boraveći često i izvan Domovine. Ovdje se slikovito ukazuje na njegova putovanja iz Zagreba u Primorsku Hrvatsku radi obogaćivanja muzejskih zbirki i istraživanja fosilne i recentne faune:

Zagreb-Zadar-Split-Sinj-Dubrovnik, u proljeće 1868. god; Rijeka-podno Velebita-Nin-Zadar, 1871. god; Zadar-Novigradsko more-okolica Splita, 1873. god; Hvar (dva mjeseca, skupa s Lazarom Carem), 1882. god; istraživačko putovanje jahtom "Margita": Kraljevice te razna mjesta na unutrašnjim hrvatskim otocima i kopnu do Budve, i preko vanjskih otoka do Istre, Trsta i Kraljevice, 1894. god; od Zadra do Dubrovnika, 1901. god.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
DREDŽA


Naprava kojom je Brusina prvi u nas, i među prvima u svijetu, istraživao pridnenu (betosku) faunu i floru Jadrana

Zadar, 1868. god.

uređaj (rekonstrukcija 1988. god.)

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Ovakvu napravu Brusina je sam konstruirao, vjerojatno savjetujući se s uglednim istraživačem života morskih dubina Jeffreysom, koji je boravio kod njega u Zadru 1867. U svakom slučaju, činjenica je da je Brusina ubrojen među pionire istraživanja života morskih dubina i da je dredžu prvi upotrijebio na Jadranu. Prvi put, kako je sam zapisao, 1. svibnja 1868, što je označeno kao "rođendan hrvatske biologije mora". Opis njegova "stroja" u glasilu Belgijskoga malakološkog društva (1869): Ova dredža ima oblik piramide s trokutnom osnovicom. Ta osnovica oblikovana je od tri spljoštene željezne šipke spojene u trokut. One nisu više od 7 cm široke i oko 1 cm debljine. Jedna strana svake naoštrena je poput noža dok su po rubu na drugoj strani izbušene rupice u koje se učvrsti mreža. Svaka šipka duga je oko 55 cm. Na svakom uglu zataljena je po jedna okrugla željezna poluga, od 2 do 2.5 cm promjera, dužine od oko 55 cm. Te tri pluge sjedinjuju se u vrhu piramide i u točki njihova spajanja nalazi se prsten na koji se veže konopac. Mreža je u obliku vreće i mora biti vrlo čvrsta...

Lit.

  1. S. Brusina, Drague triangulaire, Bull. Soc. malac. belg., 4 (1869) VII-VIII.
  2. S. Brusina, Riba "mlijeko" u Dalmatinaca. Glasnik Hrv. naravosl. druž., 4 (1889) 65-71.
  3. S. Brusina, Biološke postaje, Ljetopis Jugoslavenske akademije znosti i umjetnosti, 8 (1893) 87-124.
  4. T. Gamulin, Špiro Brusina i istraživanje Jadranskog mora, Rad JAZU, knjiga 404, Zagreb, 1983, str. 241-309.
  5. J. Balabanić, Brusina prirodoslovac, Hrvatsko prirodoslovno društvo i Školska knjiga, Zagreb, 1988.



J.B.






NEPOZNATI AUTOR
JAHTA "MARGITA"


rana hrvatska istraživačka ekspedicija Jadranom

akvarel

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Slika prikazuje školski brod nautičke škole u Bakru, kojim su hrvatski prirodoslovci, predvođeni Brusinom i uz pomoć Kr. zem. vlade, ljeti 1894. prvi put sustavnije obavili razna biološka, geološka i geografska istraživanja hrvatske obale od Istre do Boke. Jahta je bila duga 33 m, nosivosti 54 tone, s parnim strojem od 20 KS, te jedriljem na dva jarbola (Hoić 1896). Uz Brusinu u ekspediciji su sudjelovali: M. Kišpatić, I. Hoić, V. Hržić, J. Beyer, A. Langhoffer i N. Damin. Koliko su bili važni postignuti rezultati istraživanja, o kojima su izvijestili sudionici puta (izvješće S. Brusine 1896a,b), toliko je bilo osobito važno što su se Hrvati, gospodarski slabi i geopolitički razbijeni, pokušali uključiti u znanstvena proučavanja Jadrana.

Lit.

  1. I. Hoić, Prvo naučno putovanje "Margitom" jahtom nautičke škole u Bakru, Glasn. Hrv. naravosl. druš., 9 (1896) 151-260.
  2. S. Brusina, Faunistički prilozi sa putovanja jachte "Margite" po Jadranskom moru, Glasn. Hrv. narav. druš., 9 (1896a) 261-297.
  3. S. Brusina, Faunistisches von der Adria-Excursion der Jacht "Margit", C.R. IIIe Congr. int. zool., Leyden, 1895, (1896b) 371-394.
  4. D. Zavodnik, Spiridion Brusina istraživač Jadrana, u: J. Balabanić, (ur.), Brusina. Zbornik radova sa znanstvenog skupa, Zadar, 1991.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA


Faunističko izvješće nakon hrvatske pomorske "ekspedicije"

Leiden, 1895. god.

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Ovaj je rad važan s nekoliko razloga. Prvo, zbog iznimno vrijednih faunističkih podataka za Jadran. U njemu su popisane čak 132 svojte (taxa), od kojih je 21 bila nova za Jadransko more. Neke, osobito rjeđe, posebno su obrađene. Zatim, u njemu se izvješćuje o nalazu nekih sjevernomorskih vrsta mnogočekinjaša u području Kvarnera, kojima je Brusina, uz već od J.R. Lorenza iznesenu problematiku škampa Nephrops norvegicus i koralja Virgularia mirabilis, potkrijepio tzv. borealnu teoriju podrijetla kvarnerske faune (Zavodnik 1983). Naposljetku, ovo je prvi referat kojim je jedan hrvatski znanstvenik izvijestio o svojim istraživanjima Jadranskog mora na nekome međunarodnom znanstvenom skupu (Tešić, 1963, Zavodnik, 1991). Kao zoolog i vođa istraživačkog putovanja duž hrvatske obale 1894. god. Brusina je o tome 1895. referirao na kongresu u Leydenu pod naslovom Faunistisches von der Adria-Excursion der Jacht "Margita", što je objavljeno u Lit. 1.

Lit.

  1. S. Brusina, Faunistisches von der Adria-Excursion der Jacht "Margit", C.R. IIIe Congr. int. zool., Leyden, 1895, (1896) 371-394.
  2. D. Zavodnik, Spiridion Brusina istraživač Jadrana, u: J. Balabanić, (ur.), Brusina, Zbornika radova sa znanstvenog skupa, Zadar, 1991. S. Brusina, Faunistisches von der Adria-Excursion der Jacht "Margit", C.R. IIIe Congr. int. zool., Leyden, 1895, (1896b) 371-394.
  3. D. Zavodnik, 400 years of the Adriatic marine science, Thalass. Jug., 19 (1893), 404-429. S. Brusina, Faunistisches von der Adria-Excursion der Jacht "Margit", C.R. IIIe Congr. int. zool., Leyden, 1895, (1896b) 371-394.
  4. M. Tešić, Naučnoistraživačka oceanografska delatnost u Jadranskom moru, Hidrografski godišnjak, 1963, str. 57-88. S. Brusina, Faunistisches von der Adria-Excursion der Jacht "Margit", C.R. IIIe Congr. int. zool., Leyden, 1895, (1896b) 371-394.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
IHTIOLOŠKI RADOVI


Zagreb, Rijeka, 1888-1889. god.

radovi (Lit. 1-2)

primjerci morskih riba i sisavaca

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb (radovi); Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb (primjerci)


Nekoliko ihtioloških djela gdje je Brusina opisao morske pse Sredozemlja i Crvenoga mora, zatim sudjelovao u izradbi trojezičnog rječnika narodnih naziva riba, gdje se navode njihova imena, osim na stručnom latinskom, još i na mađarskom, hrvatskom i talijanskom jeziku i zanimljiv rad o ribljem mlađu u Jadranu koji se lovi u velikim količinama kao poslastica, a on upozorava na velike štete koje time nastaju za ribarstvo.

Lit.

  1. S. Brusina, Morski psi Sredozemnoga i Crljenoga mora, Glasnik Hrv. narav. druž., 3 (1888) 167-230.
  2. S. Brusina, J. Matisz, A Quarneróban és a magyar-horvát tengerpart vizeiben elöforduló halászati szempont ból fontos tengeri állatoknév jegyzéke, Imenik životinja važnih za ribolov u Kvarneru i duž obale Ugarsko-hrvatske. Nomenklatura degli animali importanti per la pesco del Quarnero e lungo la cose del literale Ungaro-Croato, Fiume, 1899.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
PTICE HRVATSKO-SRPSKE S OBZIROM NA OSTALI SLOVENSKI JUG. PRIPREMA ZA HRVATSKO-SRPSKU ORNITOLOGIJU


Brusinino djelo u dvai dijela

Beograd, 1888. (1889), 1892. god.

knjige

Nacionalna i sveučilišna biblioteka i Arhiv HAZU, Zagreb


Brusina je mnogo učinio za razvoj hrvatske ornitologije, a često se ističe kako je ovim djelom udario temelje i srpskoj ornitologiji. Djelo je spremao dugo i u njemu je, između ostaloga, pokušao ponuditi domaće nazivlje za ptice. Bio je silno razočaran velikim tiskarskim pogreškama koje su napravljene jer probne otiske nije ni dobio na korekturu. Sam je na razne strane svijeta slao vlastoručno ispravljene primjerke knjige. Zanimljiv je takav jedan primjerak koji se čuva u sklopu njegove ostavštine u Arhivu HAZU i koji se ovdje izlaže.

Lit.

  1. S. Brusina, Ptice hrvatsko-srpske s obzirom na ostali slovenski jug. Priprema za hrvatsko-srpsku ornitologiju, Spomenik srp. kr. akademije, 8 (1888/89) 1-51 i 12 (1892) 1-168.
  2. M. Malez, Ornitološka opažanja i istraživanja u Hrvatskoj i susjednim krajevima do 20. stoljeća, u: M. Meštrov, i G. Sušić (ur.), Ornitologija u Hrvatskoj, JAZU, Zagreb, 1988, str. 199-200.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
RIBA "MLIJEKO" U DALMATINACA


Prvi glas u prilog osnivanju hrvatske biološke postaje za istraživanje Jadrana

Zagreb, 1889. god.

članak (Lit. 2)

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb



Brusina (Zadar, 1845 - Zagreb, 1908), kao znameniti zoolog, paleomalakolog, muzealac i darvinist, prvi je među hrvatskim prirodoslovcima uočio golemu gospodarsku važnost Jadranskog mora. Zato je vrlo rano počeo proučavati faunu Jadrana i na tome neumorno radio četrdesetak godina. Ujedno je prvi u nas progovorio i pisao (1889, 1892, 1893) o potrebi osnutka hrvatske postaje za znanstveno istraživanje Jadranskog mora, te o mogućnostima umjetnog uzgoja riba, rakova i školjkaša. Sam je ostavio za ono doba dosta cjelovit popis faune naših morskih riba, rakova i sisavaca, poticao je i surađivao s nekim prvim morskim ribogojiteljima (Smirčić na Lošinju), a poticaj oko osnutka hrvatske postaje za proučavanje Jadrana bio je u tome političkom i gospodarskom trenutku Hrvatske neostvariv. Urodit će plodom tek gotovo pola stoljeća kasnije otvaranjem Oceanografskog instituta u Splitu (1930).

Lit.

  1. S. Brusina, Biološke postaje, (Čitao na svečanoj sjednici Jugosl. akad. znan. i umjet. dne 14. prosinca 1893) Ljetopis JAZU, 8 (1894) 87-124.
  2. S. Brusina, Riba "mlijeko" u Dalmatinaca, Glasnik Hrv. naravosl. družtva, 4 (1889) 56-71.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
NARAVOSLOVNE CRTICE SA SJEVERO-ISTOČNE OBALE JADRANSKOGA MORA


Zagreb, 1907-1908. god.

Dio četvrti u tri nastavka

Sign. F V 33

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Popisati faunu ili floru nekog područja ili neke zemlje znači osigurati temeljni preduvjet za sva ostala složenija proučavanja, iskorištavanja, zaštitu isl. Brusina je sebi postavio kao zadaću sastaviti faunu Jadrana. S vremenom je vidio svu složenost takva pothvata, ali od njega nije odustajao pa je potkraj života u četvrtom i posljednjem (specijalnom) prilogu svojih poznatih Naravoslovnih crtica sa sjevero-istočne obale Jadranskoga mora između ostalog, sastavio za tada najpotpuniji popis faune Jadranskoga mora, navodeći čak 563 različite svojte krenjaka, spužava, žarnjaka, koralja, kolutićavaca, mahovnjaka, ramenonožaca, bodljikaša, puževa, glavonožaca, rakova, riba, sisavaca i nekih uz more vezanih ptica.

Lit.

  1. S. Brusina, Naravoslovne crtice sa sjevero-istočne obale Jadranskoga mora, Rad JAZU, knjiga 169, Zagreb, 1907, str. 195-251.
  2. S. Brusina, Naravoslovne crtice sa sjevero-istočne obale Jadranskoga mora, Rad JAZU, knjiga 171, Zagreb, 1907, str. 43-228.
  3. S. Brusina, Naravoslovne crtice sa sjevero-istočne obale Jadranskoga mora, Rad JAZU, knjiga 173, Zagreb, 1908, str. 1-31.
  4. D. Zavodnik, Spiridion Brusina istraživač Jadrana. Zadarska revija, 4-5 (1991) 73-79.
  5. J. Balabanić, Prirodna znanost u istraživanjima, pothvatima i idejama prirodoslovca S. Brusine, Radovi Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, knjiga 3, Zagreb, 1993, str. 187-201.



J.B.






CHARLES DARWIN
PISMO SPIRIDIONU BRUSINI


Kent Down, svibanj, 1869. god.

pismo

inv. br. XV 48

Arhiv HAZU, Zagreb


Iste godine kad je u Hrvatskoj održano prvo predavanje o Darwinu i darvinizmu, 1869. god. (Vukotinović, 1870) mladi hrvatski prirodoslovac i pristav u Narodnome zemaljskom muzeju u Zagrebu, Spiridion Brusina (1845-1905) pisao je, tada već znamenitom znanstveniku Charlesu Darwinu (1809-1882), a ubrzo nakon toga, u svibnju 1869, Darwin mu je odgovorio. To pismo pronađeno je u prije desetak godina otkrivenoj Brusininoj ostavštini. Brusina je od velikog prirodoslovca bio zamolio njegovu fotografiju kako bi i njome uresio diplomu društva hrvatskih naravoslovaca što ga je kanio osnovati. Darwin mu je ovim pismom uzvratio poželjevši uspjeh budućoj ustanovi (tj. Hrvatskome naravoslovnom družtvu). U prijevodu pismo glasi:

"Poštovani Gospodine. S velikim zadovoljstvom šaljem Vam fotografije Sir C. Lyella i Prof. Owena za koje mislim da se općenito smatraju našim najizvrsnijim prirodoslovcima. Pridodajem, po Vašoj želji, i svoju fotografiju. S najboljim željama za uspjeh Vaše ustanove i uz osobito poštovanje ostajem Vaš Charles Darwin".

Lit.

  1. S. Brusina, O postanku Hrv. naravoslovnog družtva, Glasnik Hrvat. naravosl. druž., Zagreb, I (1886) 1-28.
  2. Lj. Vukotinović, Tvorba i njezino trajanje, Rad JAZU, knjiga 11, Zagreb, 1870, str. 125-145.
  3. J. Balabanić, Jedno stoljeće Hrvatskoga prirodoslovnog društva, Zagreb, 1985.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA


MOLBA KR. ZEMALJSKOJ VLADI ZA UTEMELJENJE DRUŠTVA HRVATSKIH NARAVOSLOVACA


Zagreb, 28. kolovoza 1885. god.

izvorna Molbenica

papir, 21 x 33,5cm

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Kronologija osnutka Hrv. naravoslovnog družtva. Prvi koji je pisao o potrebi takva društva u Hrvata bio je senjski kanonik i gimnazijski profesor prirodnih znanosti Viktor Mihailović (1864), a zatim neovisno o njemu, S. Brusina u Zadru (1868). Godinu dana kasnije Brusina u Zagrebu s prijateljem, pravnikom, Gj. Kontakom, piše nacrt Pravila za jedno takvo društvo. Brusina je ponovno 1878. god. sastavio nova Pravila, ali do osnutka društva hrvatskih naravoslovaca ni tada ne dolazi. Glavni je tome razlog što je broj prirodoslovaca u Hrvata još bio premalen i, što je važnije, zacijelo još ne bijaše dovoljno onih koji bi financirali takav pothvat.

Izvorna je Molbenica Privremenog odbora za osnutak Hrv. naravoslovnog družtva Zemaljskoj vladi od 28. kolovoza 1885, s njenim otpisom od 15. listopada iste god. Molbenicu su potpisali Brusina, Pilar i Gavazzi, a otpis Vlade gradski načelnik Badovinac.



J.B.






GLASNIK HRVATSKOGA NARAVOSLOVNOG DRUŽTVA


prvi znanstveni i stručni hrvatski prirodoslovni časopis

Zagreb, 1886. god.

prvo godište časopisa

Nacionalna i sveučilišna biblioteka, Zagreb


Prva svrha Hrvatskoga naravoslovnog družtva utemeljenog 1885. bila je:

"Unapredjenje naravoslovnih znanosti u obće a proučavanje na poseb prirodnih odnošaja Dalmacije, Hrvatske i Slavonije..." (Paragraf 5. prvih Pravila). Bilo je predviđeno da će društvo nastojati postići tu svoju prvu svrhu organiziranjem javnih predavanja, poduzimanjem "znanstvenih izleta" isl., ali je na prvom mjestu bilo predviđeno da će HND "izdavati Glasnik hrvatskoga naravoslovnog družtva, a po mogućnosti i drugih znanstvenih djela". Najvažnije činjenice vezane uz ovaj časopis dalekosežne važnosti: 1) to je prvi hrvatski znanstveni časopis uopće koji je izrijekom htio izdavanje rezultata istraživanja na svjetskim jezicima (latinski, francuski, engleski, talijanski...); 2) time se htjelo, i u tome uspjelo, uspostaviti osobito plodnu razmjenu časopisa i knjiga sa svijetom; 3) Glasnik je bio ishodište Biološkog glasnika, kasnijega uglednog časopisa Periodicum biologorum koji izlazi i danas, te Glasnika matematičkog, fizičkog i astronomskog.

Lit.

  1. S. Brusina, O postanku Hrvatskoga naravoslovnog družtva. - Glasnik hrv. naravoslovnog družtva, I (1886) 1-28.
  2. Ž. Dadić, Povijest egzaktnih znanosti u Hrvata, II, Sveučilišna naklada Liber, Zagreb, 1982, str. 218-230.
  3. V. Silobrčić, The 80th volume of our Journal, Periodicum biologorum, 80 (1978) 3-12.
  4. J. Balabanić, The one hundredth birthday of our journal, Periodicum biologorum, 88: 2 (1986) 77-80.



J.B.






IZ BRUSININE KNJIŽNICE
IZVJEŠĆA OCEANOGRAFSKE EKSPEDICIJE KORVETOM "CHALLENGER" (1872-76)


Edinburgh,

tvrdo uvezane knjige, 32,5 x 27 cm

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Brusina je knjige Izvješća oceanografske ekspedicije korvetom "Challenger" (1872-76) nabavio za muzejsku knjižnicu kao dar engleske vlade. Izvješća su izašla u 32 velika sveska, k tome jedan znatno tanji svezak portreta sudionika ekspedicije koju je vodio istraživač Wyville Thomson. Pretražen je gotovo cijeli Atlantski i Tihi ocean, te dio antarktičkih voda Indijskog oceana. Opskrbljena tada najmodernijim spravama ekspedicija je istraživala fizička i kemijska svojstva mora na raznim dubinama, geologiju i biologiju oceana, struje, te je obavila razna meteorološka i magnetska mjerenja. Skupljene su bogate zbirke. To je ilustracija bogatstva što ga je S. Brusina u više od 30 godina djelovanja u Muzeju prikupio u vrlo vrijednoj knjižnici Hrvatskog narodnog zoološkog muzeja koju je iz temelja stvorio.

Lit.

  1. V. Kochansky-Devidé, Povijest geoloških znanosti u Hrvatskoj II, Spiridion Brusina, Geološki vjesnik, 28 (1975) 333-347.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
DVA BIBLIOGRAFSKA PREGLEDA HRVATSKE ZOOLOGIJSKE LITERATURE


Zagreb, 1880, 1885. god.

faksimili (Lit. 1-2)

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb


Brusina je bio među rijetkima u nas koji su rano shvatili veliku važnost znanstvenih bibliografija. On je sebi i istraživačima suvremenicima bitno pomogao popisavši iscrpno što je iz područja zoologije napisano u Hrvatskoj, ili od Hrvata izvan domovine, od početka 40-ih godina do potkraj 19. stoljeća. Ovdje se navode dva takva rada, a ostale bibliografske jedinice su osobito u Glasniku hrv. naravoslovnog društva (npr. 1900).

Lit.

  1. S. Brusina, Jedan decenium naše zoologičke literature, 1867-1877, Rad Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, JAZU, knjiga 52, Zagreb, 1880, str. 190-272.
  2. S. Brusina, Zoologija i Hrvati, (Zoološka bibliografija od god. 1842. do kraja god. 1885.), Rad Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, JAZU, knjiga 80, Zagreb, 1885, str. 186-245.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
VLASTORUČNI POPIS 13 SUDJELOVANJA NA ZNANSTVENIM SKUPOVIMA


Zagreb, oko 1900. god.

papir, bilješka, A4

Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb


Raspon Brusinine aktivnosti vidi se i iz ovog popisa gdje su kongresi, znanstveni skupovi i sl., gdje je obično držao referat: Graz (1875), Salzburg (1881), Beč (1884), Pariz (1889), Budimpešta (1891), Moskva (1892, dva kongresa), Bordeaux (1895), Leyden (1895), Cambridge (1898), Sarajevo (1899), Pariz (1900)



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
PISMO MALAKOLOŠKOG DRUŠTVA IZ LONDONA


London, 8.VI.1896. god.

papir, 15 cm x 17 cm

Sign. xv 48

Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb


Brusina je bio član mnogih uglednih znanstvenih društava i akademija. Ovdje je pismo koje mu je 8. lipnja 1896. uputilo londonsko Malakološko društvo moleći njegov pristanak da ga se predloži i izabere za člana.




J.B.






BRUSININA NAZOČNOST U EUROPI NJEGOVA VREMENA


karte svijeta s oznakama nazočnosti

Hrvatski priridoslovni muzej, Zagreb


Iako je kapitalna djela Brusina objavio u Zagrebu, njegovi radovi tiskani su može se reći u svim zoološkim i paleontološkim časopisima Europe, koji su izlazili u petnaestak europskih gradova (Beč, Berlin, Frankfurt am Main, Moskva, Leiden, Budimpešta, Bruxelles, Pisa, itd.). Osobno je sudjelovao na mnogim zoološkim kongresima, i bio član mnogih europskih, pa čak i izvaneuropskih društava i akademija. Sve to govori o Brusini znanstveniku svjetskog značaja.




Z.J.P. i V.Š.






PRIJEDLOG U ČLANSTVO AMERIČKE AKADEMIJE ZNANOSTI
PISMO SPIRIDONU BRUSINI


Washington, 16. listopada 1877. god.

pismo, papir, 15 cm x 17 cm

Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb


Iz Državnog ureda za geološke i geografske premjere Države New York, iz Washingtona, Brusini javljaju da su ga predložili Prirodoslovnoj akademiji u Philadelphiji za dopisnog člana te da je izabran jednoglasno.



J.B.






SPIRIDION BRUSINA
POPIS ČLANSTVA STRUČNIH I ZNANSTVENIH DRUŠTAVA


Zagreb, oko 1897. god.

autorova bilješka

Sign. XV 48/B II 25 c/20

Arhiv HAZU, Brusinina ostavština, Zagreb



Koliko je Brusina bio poznat i cijenjen vidi se i po tome u kolikim je stručnim društvima ili akademijama znanosti bio član. Sam je oko 1897. ostavio ovakav popis: Dopisni član belgijskoga malakološkog društva u Bruselju (4. kolovoza 1867), prirodoslovnoga društva "Isis" u Draždjanih (valjda Dresden, o.p.) (25. ožujka 1870), carsk. društva prirodoslovaca u Moskvi (15. listopada 1870), jugosl. akademije znanosti i umjetnosti u zagrebu (24. listopada 1870), c. kr. geološkog društva u Beču (15. rujna 1870), prirodoslovnoga društva u Gradcu (1. siječnja 1874), jadranskoga društva prirodnih znanosti u Trstu (15. lipnja 1874), društva znanosti i umjetnosti u Bajoni (1874), pravi član jugosl. akademije itd. (23. studenog 1874), izvanjski član fizikalno-ekonomskog društva u Pruskom Kraljevcu (8. prosinca 1874), dopisni član društva prirodoslovaca u Moskvi (2. travnja 1875), prirodoslovnog društva u Brnu (14. travnja 1875), društva prirodoslovaca na sveučilištu u Harkovu (20. travnja 1875), talijanskoga prirodoslovnog društva u Milanu (31. siječnja 1875), prirodopisnog društva u Augsburgu (2. prosinca 1876), akademije znanosti i umjetnosti u Palermu (17. prosinca 1876), prirodoslovnog društva u Regensburgu (28. prosinca 1876), Senkenberškoga prirodoslovnog društva u Frankfurtu n/M (31. listopada 1888), carskog društva prijatelja prirodnih nauka, antropologije i etnografije u Moskvi (7. listopada 1889, po starom), kr. ugarske kademije znanosti u Budimpešti (5. svibnja 1891), začastni član car. društva prijatelja znanosti itd. u Moaskvi (13. listop. 1892. po starom), dopisni član zemaljskoga društva za ribarstvo u Krakowi (14. listopada 1892), francuskoga zoološkog društva u Parizu (11. travnja 1893), začasni član "seljačkoga gospodarskog društva Dalmacije" u Zadru (1. ožujka 1896), dopisni član ugar. central. bureau-a za ornitološko motrenje (1. jula 1894)"




J.B.






SPIRIDION BRUSINA


Zagreb, 1874. god.

fotografija (Lit. 2)

Hrvatski prirodoslovni muzej, Zagreb,


Uvećana fotografija kanjona Zrmanje s Novigradskim morem i Brusinine riječi: Da su ove strane stranome svietu poznate pa da čovjek nađe u Novigradu i Obrovcu onih udobnosti koje putnik za zabavu traži, ne dvojim da bi svake godine ljudi vrvili da se dive onoj divoti prirode koju ne možemo perom opisivati. Brusina je prema tome vrlo rano osjetio važnost turizma o čemu svjedoč i ovaj odlomak iz Naravoslovnih crtica (1874).

Lit.

  1. S. Brusina, Naravoslovne crtice, dio II, 1874, str. 5.
  2. Zadarsko-kninska županija, Fotomonografija, Zadar, 1996.



J.B.






RATKO PETRIĆ
PLAKETA "BRUSINA"


Zagreb, 1985. god.

medalja, glava Brusine u profilu, bronca, 11x11cm uloženo u posebnu kutiju podloženu ukrasnim platnom

Hrvatsko prirodoslovno društvo, Zagreb


Hrvatsko prirodoslovno društvo prigodom proslave svoje stote obljetnice postojanja (1885-1985) prihvatilo je plaketu što ju je izradio akad. kipar Ratko Petrić kao nagradu, koja je tada dodijeljena zaslužnim članovima Društva. Lik Brusine izabran je stoga što je Brusina bio glavni pokretač i utemeljitelj Hrvatskoga naravoslovnog (od 1909. prirodoslovnog) družtva (društva).




J.B.